kosmetologia dla twojej pięknej skóry

Róża w kosmetologii – wspaniała i zjawiskowa

Róża w kosmetologii – wspaniała i zjawiskowa

Róża niezwykły kwiat od wieków rozpieszcza wszystkie kobiety i chyba każdą z Nas zachwyca swoim pięknem. Jest symbolem miłości, namiętności i piękna. Czy to sól do kąpieli, balsam do ciała, krem do rąk czy twarzy, tonik (hydrolat) w każdej formie daje nam rozkosz i natychmiastową poprawę nastoju.

Kobiety używały jej w kosmetyce już w starożytnej Grecji i Rzymie. Jedną z najbardziej istotnych była róża damasceńska (Rose damascenia), która obecnie także jest szczególnie ceniona. Jej wysoka popularność spowodowana jest intensywnym i pięknym zapachem, pod względem chemicznym zawiera ona fenyloetanol, cytronelol (monoterpen alifatyczny), nerol, geraniol i farnezol itd.

Dawniej wykorzystywana była do produkcji formuł tj.:

– woda różana

– olejek różany

– perfumy

Rozległe plantacje zajmują terytorium krajów tj.:

– Bułgaria w Dolinie Róż. Bułgaria, która tak bliska jest mojemu sercu, a to właśnie miejsce znajdziecie w miejscowości Kazanluk w środkowej części kraju.

źródło: http://www.vistalis.pl/holiday/bulgaria-winem-plynaca/

Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia strony http://www.vistalis.pl/holiday/bulgaria-winem-plynaca/ oraz https://pl.travelingilove.com/kazanlyk-festiwal-roz-bulgarii-olejek/

– Rumunia

– Francja

– Iran

– Irak

– Turcja

Róża znana jest od wieków a wykorzystywana była już w starożytnej medycynie.

Wizerunek róży w starożytnym Egipcie widoczny jest w grobowcach, dedykowane były bogini płodności Izydzie.

Natomiast w starożytnej Grecji zaś poświęcone były bogini miłości, płodności i kwiatów Afrodycie.

Opisana jest również w mitach greckich, a także „Illiadzie” oraz „Odysei” Homera. Dodatkowo Sofona, która była jedną z czołowych poetek określiła różę „królową kwiatów”.

Pisali o niej także: Katullus, Wergiliusz, Owidiusz, Dante, Guilleme de Lorris, Wawrzyniec Wspaniały, Szekspir, William M Thackeray i wielu innych.

Różę znaleźć możemy na wielu malowidłach, obrazach czy też rzeźbach, utworach poetyckich,  pieśniach religijnych lub piosenkach, czy filmach.

W medycynie starożytnej wykorzystywana była na szeroką skalę do leczenia np.: bólów brzucha, klatki piersiowej, także wzmacniająco na serce, przy obfitych miesiączkach, problemach trawiennych oraz redukująco na stany zapalne, w leczeniu ran i ogólnie pojętym zdrowiu skóry. Natomiast olejek różany stosowany był jako środek leczniczy w depresji, stresie, napięciu nerwowym, bólach głowy oraz migrenie.

Woda różana to produkt zawierający od 10 do 50% olejku różanego. Wykorzystywana jest w ceremoniach religijnych np.: w meczetach podczas ceremonii żałobnych. A także w przemyśle spożywczym.

Olejek różany otrzymywany jest w wyniku destylacji świeżych kwiatów róży, by uzyskać 1 kg oleju wysokiej jakości potrzeba 3000-4000 kg – jest to ilość tak wielka, której myślę, że żadna z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić. Tylko olejek z róży damasceńskiej jest w stanie dać nam tyle efektów dobroczynnych, gdyż to on właśnie ma najwięcej udokumentowanych badań.

Do innych produktów używanych należą:

suszone płatki lub pączki

owoce

hydrolaty

ekstrakty absolutne

ekstrakty etanolowe

ekstrakty wodne

ekstrakty chloroformowe

 

A teraz do konkretów – to jakie daje nam efekty dla ciała, zdrowia i duszy (nie będę rozpisywać, który składnik jakie daje efekty, gdyż myślę, że tak szczegółowy artykuł nie jest Ci potrzebny. Jeśli będziesz potrzebowała takiej informacji, to na pewno Ci ją udostępnię 😀 ).

Działanie:

🌹przeciwdepresyjne

🌹przeciwdrgawkowe

🌹hipnotyczne

🌹przeciwlękowe

🌹przeciwbólowe

🌹obniża poziom cukru we krwi (przy podawaniu doustnym)

🌹przeciwdrobnoustrojowo

🌹przeciwutleniająco

🌹przeciwzapalnie

🌹przeciwstarzeniowo

🌹zapobiega podrażnieniom

🌹wspomaga mikrokrążenie krwi skóry

🌹regeneruje skórę

🌹nawilżająco

🌹zapobiega podrażnieniom

🌹przeciwdrobnoustojowo

 

Róża jest dla mnie płynnym złotem mojej ukochanej Bułgarii, ale przyznam Ci się szczerze, że kiedyś średnio za jej zapachem przepadałam. Natomiast przyszedł taki moment i nie mogę się już jej oprzeć.

Myślę, że te wszystkie informacje przekonały Cię do codziennego stosowania kosmetyków na bazie róży, czy to krem czy może woda różana lub hydrolat.

Oto moje kosmetyki z mojej kosmetyczki 😍😍😍

  1. Softening Hand Cream – White Rose Natural – BULFRESH COSMETIC
  2. Softening Hand & Foot Cream – Rose Natural Of Bulgaria – BULFRESH COSMETIC
  3. Body Butter – White Rose Natural – BULFRESH COSMETIC
  4. ROSeSENSE of Bulgaria 100% Hand Made Soap – Biofresh cosmetics
  5. Lip Balm – ROSE of BULGARIA LADY’S – Biofresh cosmetics

To były produkty Bułgarskie, a teraz nasz polski faworyt w łagodnej pielęgnacji skóry twarzy:

IOSSI – AKSAMITNA RÓŻA – regenerująco-nawilżający krem z acerolą, różą i algami

polecam serdecznie 😍😍😍

Obecnie w tak wielkiej ilości kosmetyków, które mamy dostępne na rynku możesz szukać, przebierać i używać to co najlepsze dla Ciebie, ale dla mnie to te sprowadzone z Bułgarii, a jeśli nie te to na pewno nasze naturalne.

Ostatnio na instagramie prezentowałam Ci zdjęcie prezentujące moją kolekcję kosmetyków różanych, już powoli sie kończą, więc już niedługo będzie sama radość, ponieważ będę zamawiać kolejne

– Uwielbiam nowości, i moment otwierania paczki.

 

 

Dajcie znać jakie Was różane lub kwiatowe kosmetyki zachwycają.

Jestem bardzo Ciekawa.

pozdrawiam serdecznie

Ewa Białecka

 

 

 

 

Bibliografia:

Jabbarzadeh Z, Khosh-Khui M. Factors affecting tissue culture of Damask rose (Rosa damascena Mill.) Sci Hortic. 2005;105:475–482.

Hongratanaworakit T. Relaxing effect of rose oil on humans. Nat Prod Commun. 2009;4:291–296.

Yassa N, Masoomi F, Hadjiakhoondi A. Correspondence chemical composition and antioxidant activity of the extract and essential oil of Rosa damascena from Iran, Population of Guilan. Daru. 2009;17:175–180

Sagdiç O, Baydar H. Antioxidant and antibacterial activities of Rosa Damascena flower extracts. Int J Food Sci Technol. 2004;10:277–281.

Pratt DE, Hudson JE. Natural antioxidants not exploited commercially. In: Hudson BJF, editor. Food Antioxidants. Amsterdam UK: Elsevier; 1990. pp. 171–192.

Hajhashemi V, Ghannadi A, Hajiloo M. Analgesic and anti-inflammatory effects of Rosa damascena hydroalcoholic extract and its essential oil in animal models. Iran J Pharm Res. 2010;9:163.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *