Laser frakcyjny nieablacyjny ATON – jego skuteczność i szerokie zastosowanie

Dziś chcę przedstawić Wam szczególny zabieg, gdyż dzięki niemu jesteśmy w stanie, podczas jednego zabiegu działać na parę problemów/defektów skórnych. Jest to laser frakcyjny nieablacyjny – ATON.
Jest to nowoczesny system laserowy o długości fali 1470nm, pracujący w zakresie średniego pasma podczerwieni.
Działający wielokierunkowo na zmiany tj.:
🔹zmarszczki,
🔹wiotkość skóry,
🔹łagodne objawy uszkodzenia świetlnego skóry,
🔹blizny potrądzikowe,
🔹trądzik,
🔹przebarwienia posłoneczne,
🔹melasma,
🔹blizny,
🔹rozszerzone pory
🔹rumień.
💡Dodatkowymi zaletami zabiegu z wykorzystaniem lasera ATON jest to, że nie jesteśmy wyłączeni z życia społecznego – i właściwie zaraz po zabiegu możemy wrócić do naszych normalnych, codziennych czynności, a także zredukowane jest odczucie bólowe podczas zabiegu (natomiast pamiętać trzeba, że próg bólu jest sprawą indywidualną) oraz sprawa najważniejsza – efekty uboczne są zminimalizowane.
💡Jak działa? Trochę podstaw działania lasera:
Laser – ang. light amplication by stimulated emission of radiation – wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania.
Urządzenie w trakcie pracy wydaje sygnał dźwiękowy komunikujący początek każdego impulsu oraz jego koniec, a także w trakcie trwania (niektóre osoby to polanie usypia).
Podczas trwania takiego jednego impulsu laser wysyła wiele mikrowiązek światła, tworząc mikrokolumienki. To nic innego jak mikrouszkodzenia skóry mobilizujące otaczające zdrowe tkanki by intensywnie się regenerowały i odnawiały. Pobudzamy komórki zdrowej skóry do podziałów – namnażania się. Tkanki naszej skóry pochłaniają fotony energii świetlnej, a to powoduje, że otaczające cząsteczki wchodzą w wibracyjny stan wzbudzony. Kolejnym etapem jest rozproszenie energii, która tym samym trafia do cząsteczek znajdujących się obok, co doprowadza do zwiększenia temperatury. Dlatego też podczas zabiegu odczuwamy ciepło.
Istotą lasera frakcyjnego jest to, że podgrzewa on skórę wewnątrz, ale bez uszkodzenia naskórka. Jest to istotna prawda przy zastosowaniu programu fotoodmładzanie i trądzik na poziomie 1 (odczucia podczas zabiegu są dla jednych nawet przyjemne, a dla innych do zniesienia). Mówię tutaj o działaniu nieablacyjnym.
💡Zabiegi laserowe są wysoce skuteczne, a wykonywane są na trzech poziomach od 1-3.
💡Przy pierwszym zabiegu zawsze korzystamy z poziomu 1 – sprawdzamy wtedy reakcje pacjenta, jego wytrzymałość i próg bólu. W mojej praktyce zauważyłam, że pacjenci na zabieg z zastosowaniem poziomu 1, reagują delikatnym zaczerwienieniem skóry w trakcie zabiegu, tkliwością, natomiast po zabiegu nie ma żadnych widocznych śladów ingerencji na naskórku. Jeśli chodzi o odczucia podczas trwania zabiegu jest to ciepło, dla jednych przyjemne, a dla innych dość mocne określane jako parzenie, natomiast osobiście mogę potwierdzić, że jest to do zniesienia.
💡Jeśli chodzi o zabieg na poziomie 2 – impuls jest znacznie dłuższy i mocniejszy, bardziej odczuwalny przez pacjenta, tutaj pojawiają się już odczucia bólowe, mocniejsze zaczerwienienie i tkliwość. Po samym zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona, pacjent może odczuwać na okolicy zabiegowej np.: twarz, szyja, dekolt intensywne ciepło, a w ciele do godziny czasu po zabiegu chłód, u niektórych osób może pojawić się obrzęk, w szczególności powiek. Jeśli pacjent czuje podczas zabiegu wykonanego na poziomie pierwszym ból, bądź przy próbie zabiegu na poziomie 2, i wie że nie da rady wytrzymać takiego zabiegu, wtedy znieczulamy miejscowo za pomocą specjalnej maści znieczulającej, oczywiście pod okiem lekarza.
💡W przypadku poziomu 3 wykonuje ten zabieg lekarz w znieczuleniu miejscowym okolicy zabiegowej.
➡Do najważniejszych przeciwwskazań do zabiegu należą:
❌doustna kuracja retinoidami – odstęp od zakończenia kuracji to 6 miesięcy
❌stosowanie kosmetyków z retinoidami – odstęp do zabiegu powinien trwać min. 1 miesiąc
❌średnie lub głębokie peelingi chemiczne – odstęp od zakończenia kuracji to 6 miesięcy
❌choroby w fazie aktywnej tj.: opryszczka, liszajec zakaźny, infekcje oraz stany zapalne
❌choroby tj.: cukrzyca, bielactwo, padaczka
❌ciąża
❌karmienie piersią
❌leki fotouczulające tj.: retinoidy, antybiotyki tj.: fluorochinolany, tetracykliny, doksycyklina
❌leki zmniejszające krzepliwość krwi, sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (leki przeciwbólowe) tj.: ibuprofen, diklofenak, naproksen, meloksylam. O wszystkich zażywanych lekach należy poinformować lekarza przed wykonaniem zabiegu
❌zioła fotouczulające tj.: dziurawiec i nagietek – odstęp do zabiegu powinien trwać min. 3 tygodnie
❌skłonność do blizn przerosłych – keloidów
❌świeżo opalona skóra – odstęp pomiędzy opalaniem a zabiegiem powinien trwać miesiąc
Laser działa usuwając oznaki starzenia się skóry, ale i jest to intensywne działanie profilaktyczne, gdyż zabieg działa… na kolagen i elastynę.
Przy zabiegu nie ma ograniczeń wiekowych (oczywiście nie mam na myśli dzieci – to inna bajka – tylko wskazania lekarskie).
Mówi się o tym, że “idea działania laserem frakcyjnym nieablacyjnym jest więc regularne i przewidywalne uszkodzenia głębszych warstw skóry…”. Głównym działaniem jest resurfacing, czyli regeneracja naskórka.
Celem zabiegu jest uzyskanie nowej i gładszej skóry.
Będziesz zaskoczona efektami.
Serdecznie zapraszamy na zabiegi laserowe.
Bibliografia:
P.J. Carniol, N.S. Sadick, Clinical Procedures in Laser Skin Rejuvenation. Informa Healthcare USA, New York (2007).
D.J. Goldberg, Lasery i światło – tom 1. Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2010, wyd.1
Goldberg D. New collagen formation after dermal remodeling with an intense pulsed light source. J Cutan Laser Ther 2000;2:59–61.
Tanghetti E, Sherr E, Alvarado S. Multipass treatment of photodamage using the pulse dye laser. Dermatol Surg 2003;29:686–90.
Gollnick HP, Krautheim A. Topical treatment in acne: current status and future aspects. Dermatology 2003; 206:29–36.
K.L. Ball Arefiev, B.M. Hantash, Advances in the treatment of melasma: A review of the recent literature, Dermatol Surg, 38 (2012), pp. 971-984.
M.A. Trelles, I. Allones, J.L. Levy, R.G. Calderhead, G.A. Moreno-Arias, Nonablative Skin Rejuvenation with the 595- and 1450-nm Lasers, Dermatologic Surgery, 30 (2004), pp. 1292–1298.