kosmetologia dla twojej pięknej skóry

kosmetolog i lekarz medycyny estetycznej – gwarancja sukcesu 

kosmetolog i lekarz medycyny estetycznej – gwarancja sukcesu 

Od paru ostatnich lat zmieniło się postrzeganie pielęgnacji skóry pacjenta. Można powiedzieć, że jeszcze do niedawna kosmetolog „walczył” z lekarzem medycyny estetycznej, w obawie o utratę pacjentów/klientów. Stąd tak wiele nielekarzy wykonujących zabiegi medycyny estetycznej ( iniekcje kwasem hialuronowym, kolagenem czy botoxem). Dla mnie osobiście jest to niedopuszczalne ze względu na to, że wszystkie preparaty używane przez lekarza są produktami medycznymi, a nawet zarejestrowanymi jako leki, nie mówiąc już o ryzyku powikłań pozabiegowych.

Natomiast tylko dzięki wzajemnej współpracy lekarza i kosmetologa, która jest konieczna, jesteśmy w stanie osiągnąć najlepsze efekty tak, aby jak najdłużej można było cieszyć się pięknym i młodym wyglądem skóry pacjenta. Istotną kwestią jest odpowiedni podział obowiązków i wzajemna synergia.

Do działań lekarza należy m.in.: diagnoza lekarska skóry i stanu zdrowia, zlecenie odpowiednich badań lekarskich, wykonanie zabiegów estetycznych, udzielić kosmetologowi odpowiednich informacji co do dalszych zabiegów u konkretnego pacjenta, dodatkowo nadzór nad kosmetologiem przy wykonywaniu niektórych zabiegów oraz przepisanie zalecanych leków na receptę przy wybranych terapiach, jako kontynuacja leczenia w domu i przyspieszenie regeneracji skóry.

Natomiast obowiązkami kosmetologa są m.in.: szczegółowy wywiad kosmetologiczny, analiza stanu skóry (wizualnie, palpacyjnie i przy użyciu odpowiednich urządzeń), wykonanie mapy skóry twarzy, określenie priorytetów i kolejności odpowiednich zabiegów, a w konsekwencji indywidualnie przygotowana strategia pielęgnacji domowej i gabinetowej oraz wykonywanie odpowiednich zabiegów kosmetologicznych. Kosmetolog dzięki swojej codziennej i wieloletniej pracy dobrze wyczuje skórę

Kiedy lekarz wraz z kosmetologiem omawiają ciężkie przypadki oraz wzajemnie wykonują odpowiednie i specjalistyczne zabiegi, wymieniają doświadczenia i spostrzeżenia jest to gwarancją sukcesu, jakim jest zdrowa i piękna skóra oraz bezpieczeństwo pacjenta. Taka kompleksowa opieka to podjęcie wielokierunkowych działań,  które mają na celu pobudzenie skóry i przywrócenie równowagi całego ciała.

Zabiegi kosmetologiczne są nieinwazyjnie poprzez co wykonujemy je częściej i regularnie. Kiedy pacjent chce mocniejszych i szybszych efektów, wtedy zabiegi inwazyjne wykonuje lekarz medycyny estetycznej, co natomiast nie wyłącza kosmetologa z takiej terapii, ponieważ nieodłącznym krokiem takiej terapii są dalsze zabiegi kosmetologiczne tj.: zabiegi pielęgnacyjne, mikronakłuwania, masaż twarzy, które mają na celu utrwalenie efektów zabiegowych.

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowa i piękną skórą istotne jest podejście holistyczne – następujące kroki:

  1. Codzienna pielęgnacja domowa – odpowiedni demakijaż, antyoksydacja i ochrona skóry oraz regeneracja.
  2. Diagnoza skóry i ustalenie indywidualnego programu pielęgnacyjnego
  3. Profesjonalne zabiegi kosmetologiczne
  4. Odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej wykonane przez lekarza
  5. Uzupełnienie pielęgnacji o odpowiednią suplementację doustną, bądź zastosowanie odpowiednich leków, maści zaleconych przez lekarza.
  6. Właściwa dieta, picie odpowiedniej ilości wody, sen, ruch na świeżym powietrzu.

Tak więc nasuwa się jeden najważniejszy wniosek, iż dzięki zespołowemu prowadzeniu pacjenta uzyskujemy korzyści tj.: skuteczna terapia, mocniejsze efekty, piękna i zdrowa skóra, zadowolenie i zaufanie pacjenta.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *